Sztuka serwowania wody

0

Podawanie wody, podobnie jak wina, wiąże się z odpowiednim ceremoniałem. Zobacz jak właściwie ją serwować oraz czym zajmuje się hydrosommelier.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce

Woda oczyszcza kubki smakowe i pozwala w pełni rozkoszować się smakiem spożywanych potraw. To dlatego powinna być podawana niemal do każdego posiłku. Należy jednak pamiętać, że serwowanie i przechowywanie wody musi odbywać się według określonych zasad savoir vivre oraz sztuki hydrosommelierskiej.

Temperatura i lód

Woda, podobnie jak wino, powinna być przechowywana w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Dzięki temu zachowa świeżość i nie zmieni swojego składu, a co za tym idzie i smaku. Wodę gazowaną zaleca się przechowywać w temperaturze od 4 do 6 stopni. Tą niegazowaną natomiast w temperaturze o dwa stopnie wyższej. Aby sprostać tym wymaganiom w wielu restauracjach można już spotkać się z firmowymi chłodziarkami na wodę, które pozwalają na właściwe przechowywanie napojów. Temperatura wody podanej do stołu powinna wynosić około 10 stopni. Nieliczne gatunki wymagają schłodzenia przed spożyciem do niższej temperatury. Warto pamiętać, że po przelaniu wody do naczynia jej temperatura podnosi się o około dwa stopnie. W upalne dni oczywiście można ochłodzić wodę lodem. Jednak należy pamiętać, iż powinien on być wykonany z tej samej wody, którą podaje się na stół. Latem butelkę z wodą można także ustawić na stole w kubełku wypełnionym lodem, podobnym do tego na wino czy szampana.

Szkło czy plastik

Pierwszą zasadą o jakiej trzeba pamiętać serwując wodę do nakrytego stołu, bez względu na jej rodzaj, jest to, że zawsze podaje się je w szklanych butelkach. Serwowanie wody w plastikowych opakowaniach uważane jest za mało eleganckie, a w pewnych kręgach traktowane jako absolutne faux pas. W ostateczności, wodę niegazowaną można podać gościom w specjalnej, szklanej karafce lub w eleganckim dzbanku. Dobra restauracja nie powinna jednak pozwolić sobie na taki rodzaj serwowania wody. Wręcz obowiązkiem każdego lokalu gastronomicznego dbającego o dobrą renomę jest podawanie wody w szklanej butelce z etykietą, na której wyraźnie podana jest marka, źródło i jej skład.

Sztuka serwowania wody


Tak zwany hydrosommelier, czyli kelner wyposażony w wiedzę dotyczącą prawidłowego proponowania, jak i serwowania wody gościom, polecając wodę nie będzie ograniczał się jedynie do pytania o to czy podać wodę z gazem czy bez. Zaproponuje on odpowiedni rodzaj wody do spożywanego posiłku. Do aperitifu, czy przed posiłkiem najlepiej sprawdzają się wody wyraziste o odpowiednim stopniu mineralizacji i odpowiedniej ilości magnezu w składzie. Ich zadaniem jest pobudzenie apetytu. Na koniec posiłku, do deserów i kawy polecane są wody niskozmineralizowane, lekko gazowane, które wspomagają trawienie i są idealnym zakończeniem posiłku.

Podając wodę hydrosommelier powinien dokonać przed gośćmi prezentacji etykiety, tak jak to się odbywa przy prezentacji win przez sommelierów. Następnie powinien poprosić o dotknięcie butelki wody w celu sprawdzenia jej temperatury. Butelka z wodą otwierana jest dopiero przy stole, a następnie przelewana do dużych kieliszków na wodę lub odpowiednich szklanek.

Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
Udostępnij:

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.