O tym, że woda jest dla nas niezbędna do życia wie każdy. Jednak opinie na temat właściwości tego bezcennego napoju są już podzielone. Poniżej przedstawiamy fakty i mity na temat wpływu wody na nasze zdrowie.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce

Każdy powinien wypijać dwa litry wody na dobę – MIT
Mimo, iż badania w celu ocenienia naszego dobowego zapotrzebowania na wodę są prowadzone od 1866 roku eksperci nie doszli do jednoznacznych wniosków. Według wytycznych WHO powinniśmy dziennie wypijać m.in. 3 litry płynów. Jednak zapotrzebowanie na wodę najlepiej wyliczać indywidualnie. Uzależnione jest ono bowiem od naszego wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego oraz stanu zdrowia. Aby dowiedzieć się ile powinniśmy wypić każdego dnia warto posłużyć się prostym wzorem: 1 kg masy ciała x 30 cm3 = zapotrzebowanie dobowe na płyny dla osoby dorosłej.

Należy pić tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie – MIT
Uczucie suchości w ustach jest już pierwszym sygnałem odwodnienia. Aby temu zapobiec warto pić przez cały dzień po kilka łyków, tak by organizm miał zapewnioną stałą podaż płynów.

Wodę można pić bez żadnych ograniczeń – MIT
Zbyt duża ilość wody w organizmie jest tak samo niebezpieczna jak jej brak. Prawdą jest, że o „przedawkowanie” wody nie tak łatwo, ale jest to mimo wszystko możliwe.

Zbyt duża ilość wody w organizmie jest tak samo niebezpieczna jak jej brak.

Zbyt duża ilość wody może nadmiernie obciążyć nerki – FAKT
Nerki są w stanie przefiltrować ok. 1 litra płynów na godzinę. Jeśli dostarczymy ich więcej, szczególnie jeżeli będzie to woda o dużej zawartości składników mineralnych, może pojawić się problem. Pamiętajmy jednak, że także za mała ilość wody może powodować trudności w pracy nerek, ponieważ zbyt gęsty mocz ułatwia powstawanie stanów zapalnych.

Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w walce z zakażeniami układu moczowego – FAKT
Gdy pijemy za mało słabiej pracują nasze nerki, w efekcie mocz staje się bardzo zagęszczony. Taka sytuacja zwiększa nasza? podatność na infekcje.

Woda zapobiega zaparciom – FAKT
Woda poprawia pracę jelit i ułatwia usuwanie zalegającej w nich masy kałowej. Tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów, a także przeciwdziała występowaniu hemoroidów.

Woda ma wpływ na ładny wygląd – FAKT
Spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd, staje się ona odpowiednio nawilżona i jędrna.

Picie wody całkowicie usunie cellulit – MIT
To niestety nie prawda. Samo picie wody nie pomoże pozbyć się cellulitu. Woda wprawdzie poprawi metabolizm oraz wygląd skóry, ale nie spowoduje zniknięcia tak zwanej „pomarańczowej skórki”.

Picie wody poprawia metabolizm – FAKT
Picie wody pomaga utrzymać odpowiednie uwodnienie komórek, dzięki temu zwiększa się metabolizm organizmu, gdyż reakcje biochemiczne przebiegają sprawnie i szybko. Niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm zwalnia o 3 proc.

Regularne picie wody oczyszcza organizm – FAKT
Razem z wodą z naszego organizmu są usuwane toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii.

Regularne picie wody oczyszcza organizm usuwając z niego toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii.

Picie wody poprawia samopoczucie, wpływa na wydolność organizmu, nasz nastrój i funkcje poznawcze – FAKT
Mózg ludzki składa się aż w 83 proc. z wody, jest zatem logiczne, że stan odwodnienia może wpływać na jego funkcje. W kilku badaniach przeprowadzonych z udziałem zdrowych osób obserwowano wpływ stanu odwodnienia na sprawność umysłowa? i funkcje motoryczne. Okazuje, że już 2-procentowy stopień odwodnienia organizmu może powodować zaburzenia tych czynności. Badania potwierdziły także, że niedobór płynów w organizmie obniża także naszą wydolność w czasie ćwiczeń fizycznych.

Picie wody pomaga na migreny – MIT
Brak jest danych potwierdzających takie działanie. Istnieją natomiast badania, które potwierdzają, że jednym z objawów odwodnienia może być ból głowy. Woda nie jest więc lekarstwem na migreny, ale jej picie może sprawić, że ból głowy się nie pojawi.

Picie wody odchudza – FAKT
Woda wypełniając żołądek hamuje uczucie głodu. Wypicie jej przed posiłkiem może zmniejszyć nasz apetyt. Woda spowoduje, że żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości posiłku.

Woda spowoduje, że żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości posiłku.

Woda wypłukuje składniki mineralne – MIT
Panuje powszechna opinia, że wraz ze zwiększonym oddawaniem moczu, co jest spowodowane przyjmowaniem dużej ilości płynów, pozbywamy się jonów potrzebnych do funkcjonowania. Nie jest to prawda. Zostają one bowiem usuwane z naszego organizmu dopiero wtedy, gdy osiągną górną granicę.

Woda zapobiega chorobą serca – FAKT
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii wykazały, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na serce.

Wody nie można pić w czasie posiłków – MIT
Każdy płyn możemy pić w czasie posiłku, wodę tez˙. Jest wówczas mniejsza siła działania różnych soków czy enzymów pokarmowych biorących udział w trawieniu pokarmu, ale i tak zostanie on strawiony. Woda z przewodu pokarmowego jest wchłaniana bardzo szybko, dlatego jej efekt „rozcieńczający” jest krótkotrwały.

Woda gazowana jest niezdrowa – MIT
Woda gazowana wbrew pozorom nie wiele różni się od niegazowanej. Jedyną odmiennością jest zawartość dwutlenku węgla, który nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jeśli jesteśmy zdrowi w zależności od preferencji możemy wybierać oba rodzaje wód. Tej z gazem powinny unikać jedynie osoby mające problemy z żołądkiem. Bąbelki są niewskazane także pacjentom z niewydolnością układu krążenia i cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Lekarze odradzają również podawanie gazowanych napojów małym dzieciom, gdyż bąbelki gazu, które przedostaną się do nosa mogą powodować u nich podrażnienie śluzówki.

Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
Udostępnij:

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.