Skarb Niemiec zamknięty w butelce

0

Niemiecka woda Selters jest jedną z najstarszych wód wydobywanych w Europie. Przez wieki Selters trafiała na najznakomitsze stoły świata, a jej właściwości obrosły legendą. Ponoć kilka łyków tego „płynnego skarbu” dawało siłę i zdrowie.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce

Źródło, z którego pochodzi jedna z najbardziej popularnych wód premium w Niemczech odkryto w 1000 roku na północnych stokach gór Taunus w miejscowości Niederselters, od której pochodzi nazwa wody. Odświeżająca woda mineralna wkrótce stała się znana daleko poza dolinę Lahn i całą Hesję.

Przez wieki Selters, gościł na najbardziej znakomitych stołach, w tym królewskich i cesarskich. Woda miała mieć cudowne właściwości, mówiono że przywraca zdrowie i dodaje siły. Niestety na początku XIX wieku słynne źródło wyschło. Jednak krążące o nim legendy sprawiły, iż przybywało poszukiwaczy „ciekłego skarbu”.

Poszukiwania zakończone sukcesem

Prawie sto lat później grupa entuzjastycznie nastawionych mieszkańców Niederselters postanowiła odnaleźć legendarne źródło. W 1896 r. po wielu odwiertach z jednego z nich, poniżej zamku Limburg, trysnęła fontanna krystalicznie czystej strugi. Pierwsza studnia z wodą mineralną została nazwana „Selters-Sprudel-Augusta-Victoria” na cześć żony niemieckiego cesarza. Wodę przelewano do charakterystycznych kamionkowych butelek i zaczęto dystrybuować po całym świecie – od Sankt Petersburga do Nowego Jorku i od Londynu do Florencji. Smakiem Selters zachwycał się sam Dostojewski. Pisał on o „uzdrawiającej wodzie” oraz niepowtarzalnym krajobrazie doliny Lahn: “Wszystko na tym świecie, co jest piękne jest zebrane tutaj. Krajobraz jest fantastyczny, zachwycający i delikatny, ze wzgórzami i górami, z zamkami i pałacami, takimi jak Marburg czy Limburg z uroczymi wieżami, cudowną harmonią ze wzgórzami i dolinami. Nigdy czegoś takiego nie widziałem.”

Producenci wody Selters zapewniają, że jest ona najlepszym gatunkiem wody pasującym do wina. (fot. http://www.selters-water.com/)

Szybko marka Selters stała się synonimem najlepszej wody mineralnej, która sprzedawana jest do dziś jako produkt premium, głównie w renomowanych restauracjach i hotelach. Aktualnie marka należy do największego prywatnego niemieckiego koncernu działającego w branży napojów – Radeberger Gruppe KG, będącego częścią niemieckiego lidera w całej branży spożywczej – Dr Oetker Gruppe.

Idealna do wina

Woda Selters niezmiennie kojarzy się z dobrą jakością i prestiżem. Jej producenci zapewniają, że jest ona także najlepszym gatunkiem wody pasującym do wina. Potwierdzać to mają m.in. badanie naukowe przeprowadzone w instytucie specjalizującym się analizą składu wina na Uniwersytecie Geisenheim.

Testowano w nich różne wody w kombinacji z różnymi winami czerwonymi i białymi. Jak stwierdzili naukowcy Selters zwiększa doznania związane z piciem wina i pomaga w odkrywaniu niuansów w najlepszych trunkach. Ponadto smak i skład mineralny Selters uzupełniają wino i zwiększają przyjemność z jego degustowania. Dlatego zdaniem naukowców Selters jest idealnym dodatkiem do każdego rodzaju wina. Czy jest tak naprawdę? Trzeba sprawdzić samemu.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce
Udostępnij:

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.