Trentino – kraina gór, jezior i pysznej wody

0

Zimą stanowi raj dla fanów białego szaleństwa. Latem przyciąga miłośników trekkingu, kolarstwa i sportów wodnych. Trentino, bo o nim mowa, słynie także z wód termalnych i ośrodków spa, z których wiele sięga swymi tradycjami jeszcze czasów rzymskich.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce

Trentino to region we włoskich Dolomitach, który zachwyca przepięknymi górami i jeziorami. Zimą kusi miłośników sportów zimowych setkami kilometrów świetnie przygotowanych tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Latem jest idealnym miejscem do leniwego bądź aktywnego wypoczynku nad jeziorami u podnóża gór.

Idealne miejsce dla narciarzy

Trentino to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa. Znajduje się tu kilka świetnych ośrodków narciarskich. Na pierwszym miejscu należy wymienić Madonna di Campiglio nazywane „włoską królową sportów zimowych” i uznawane za najbardziej prestiżowy region Dolomitów. Ośrodek posiada ponad 100-letnią tradycję i był odwiedzany przez samego cesarza Franciszka Józefa z żoną Sissi. Madonna di Campiglio razem z sąsiednimi ośrodkami Pinzolo oraz Val di Sole (Folgarida i Marilleva), objęte wspólnym karnetem Superskirama Dolomiti, oferuje aż 380 km tras. Kolejny ośrodek o dużej renomie, San Martino di Castrozza, znajduje się w północno-wschodniej części Trentino. Głównym walorem tego regionu jest Park Narodowy Paneveggio. Przez jego teren przeprowadzono trasy dla narciarzy biegowych. Sezon narciarski trwa tu 5 miesięcy. Trasy rozpościerają się na ponad 60-kilometrowym obszarze, na wysokościach między 1404 i 2357 m.n.p.m. Na pograniczu Południowego Tyrolu i Trentino leży natomiast Val di Fassa. Narciarze mają tu do dyspozycji ponad 200 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Najbardziej znaną jest oczywiście Sella Ronda. Kolejny ośrodek to Val di Sole czyli dolina słońca. Zajmuje się ona w zachodniej część Trentino, jego granice wytyczają jezioro Garda oraz Południowy Tyrol. Po nartach można tu skorzystać z kąpieli w centrach termalnych i odwiedzić pijalnie wód mineralnych. Warto też wspomnieć o Tre Valli, jednym z najlepszych ośrodków narciarskich we włoskich Dolomitach. Moena – Alpe Lusia, Passo San Pellegrino oraz Falcade to trzy wspaniałe ośrodki narciarskie, wchodzące w skład tego regionu. Zaletami doliny są świetnie przygotowane trasy, nowoczesna sieć wyciągów i piękne krajobrazy.

Nie tylko narty

Trentino przyciąga jednak turystów nie tylko zimą. Latem wizyta w tym regionie to idealna propozycja dla miłośników ciekawych wypraw trekkingowych. Znajdują się tu bowiem malownicze trasy piesze, a gęsta, różnorodna sieć szlaków pozwala dostosować stopień trudności wędrówki do możliwości piechurów o lepszej lub gorszej kondycji. Idealnymi miejscami wypadowymi na górskie wędrówki są Campitello di Fassa oraz Pozza di Fassa. Dużą popularnością cieszy się również miejscowość Ziano di Fiemme, z której można urządzać ciekawe wyprawy w rejon Val di Fiemme. Trentino jest też idealnym miejscem dla tych, których fascynuje turystyka rowerowa. Ciekawe trasy w rejonie jeziora Garda oraz niezwykłe bogactwo szlaków rowerowych prowadzących przez górskie doliny sprawiają, że włoskie Dolomity są istnym rajem dla rowerzystów. Zróżnicowanie terenu sprawia, że nawet osoby zaczynające przygodę z tym sportem znajdą tu dla siebie atrakcyjne propozycje wycieczek.

W krainie niezwykłych jezior

Trentino to także kraina górskich jezior – na terenie całej prowincji jest ich ponad 300. Najbardziej znanym wśród turystów jest Garda. W lecie jezioro tętni życiem – na wodzie roi się od żeglarzy oraz miłośników windsurfingu. Niedaleko od Gardy znajduje się, słynące z odkryć archeologicznych z epoki neolitu i brązu, jezioro Ledro. Natomiast w dolinie Valsugana położone są Caldonazzo i Levico. Wakacje nad ich brzegiem polecane są szczególnie osobą pragnącym wypoczynku w otoczeniu lasów, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. O wyjątkowości tych miejsc świadczy choćby fakt, że obydwa – w uznaniu za czystość wód i plaż – nagrodzone zostały przez fundację działającą na rzecz ochrony środowiska symbolem „Błękitnej flagi”. Będąc w Trentino warto odwiedzić także Molveno – jezioro usytuowane wśród majestatycznych szczytów Dolomitów, które już po raz kolejny uznane zostało za “Najpiękniejsze jezioro we Włoszech”. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest przez Włoskie Stowarzyszenie Ekologów oraz Włoski Klub Turystyczny. Co więcej, już siódmy rok z rzędu, Molveno wyróżnione zostało symbolem Pomarańczowej Flagi. Wspomnianą nagrodą mogą pochwalić się wyłącznie akweny z krystalicznie czystą wodą, pięknymi plażami i wysokiej jakości infrastrukturą turystyczną.

Dolina krystalicznej wody

Kolejną atrakcją regionu są termy w Pejo. Znajdują się one na terenie Parku Naturalnego Stelvio, na wysokości 1400 m.n.p.m. Woda uzdrowiskowa w Pejo jest znana i ceniona już od 1600 roku. Z gór i lodowców wypływają trzy rodzaje cennej wody mineralnej wykorzystywane do celów uzdrowiskowych. Każda z wód ma inny skład soli, jonów i naturalnego gazu, od których zależą jej efekty zdrowotne. Fonte Alpina, bardzo lekka woda oligomineralna, pita regularnie pomaga oczyścić organizm, w szczególności z kwasu moczowego oraz drogi moczowe z kamieni i piasku. Antica Fonte, średnio-zmineralizowana woda, żelazisto-węglowa sprzyja łagodzeniu kwasów trawiennych i regulacji ruchu jelit. Kąpiele w niej mają silne działanie przeciwzapalne. Nuova Fonte, woda mineralna wodorowęglanowa, wapniowo-magnezowa, żelazista, naturalnie musująca, poprawia krążenie, obieg limfy i mikro-krążenie.

Wody mineralne z regionu


Z Trentino pochodzi kilka interesujących i cenionych wód mineralnych. Najbardziej znana to Surgiva. Wydobywana jest z gór znajdujących się w Parku Narodowym Adamello-Brenta niedaleko Madonna di Campiglio. Surgiva jest jedną z najlżejszych wód na świecie. Charakteryzuje się bardzo niskim poziomem azotanów, co świadczy o niezwykłej czystości wody u źródła. Wpływa to niewątpliwie na neutralny smak wody. Najnowsze analizy chemiczne i bakteriologiczne przeprowadzone przy użyciu zaawansowanych technologicznie amerykańskich metod, pokazały wyniki doskonałej czystości. Dodatkowo jest to woda sklasyfikowana, jako minimalnie zmineralizowana z TDS (całkowita zawartość substancji stałych rozpuszczonych) tylko 41 mg/l. Od momentu pojawienia się na rynku, Surgiva zachwyciła wszystkich konsumentów, także tych najbardziej wymagających. Szybko stała się marką ekskluzywnej i wyrafinowanej wody mineralnej. Obecnie serwowana jest w dobrych restauracjach nie tylko we Włoszech, ale i na świecie.

Kolejna woda pochodząc z Trentino to Levico. Wypływa ona ze źródeł położonych w Alpach Trydenckich. Podobnie jak Surgiva, Levico posiada bardzo niski poziom wszystkich rozpuszczonych substancji stałych. Dzięki temu pomaga organizmowi w eliminowaniu toksyn. Levico zwiera także niewielkie ilości sodu, zaledwie 1,0 mg/l, a wartość zawartych w niej azotanów (1,2 mg/l) należy do najniższych z wszystkich sprzedawanych wód.

W Trentino wydobywana jest także woda Pejo. Pochodzi ona ze źródeł Val di Pejo (Pejo Valley) znajdujących się u stóp lodowców grup górskich Ortles-Cevedale, w naturalistycznym obszarze Parku Narodowego Stelvio. Woda ta zadnim zostanie wydobyta przebywa długą drogą przez głębokie, wodoodporne skały, dzięki czemu jest słabo zmineralizowana, co czyni ją bardzo lekką. Dodatkowo ma niską zawartość sodu.

Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
Udostępnij:

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.