Kupując wodę butelkowaną warto dokładnie sprawdzić skład zawartych w niej poszczególnych składników mineralnych. Mają one niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

www.koceo.pl - największy wybór koców, pledów i narzut w Polsce

Na Polskim rynku dostępnych jest kilkaset różnych wód butelkowanych, około 40 z nich to wody mineralne oraz wzbogacone w składniki mineralne wody mineralizowane. Systematycznie ich picie może spełniać funkcje profilaktyczno-zdrowotne. Ważne jest jednak aby sięgając po wodę mineralną przeanalizować jej skład i wybrać taką, które odpowie na potrzeby naszego organizmu.

Dla sportowców

Osoby uprawiające sport powinny pić wodę wysokozmineralizowaną. W trakcie wysiłku razem z potem tracimy cenne sole mineralne. Woda bogata w minerały najlepiej uzupełni te braki. Sportowcom oraz osobą ciężko pracującym, zwłaszcza w czasie upałów, polecane jest także picie wód chlorkowo-sodowych, które dostarczają soli oraz wpływają pozytywnie na samopoczucie i wydolność organizmu. Po intensywnym treningu warto sięgnąć również po wody bogate w potas, magnez i wodorowęglany. Te ostatnie pozwalają zachować równowagę kwasowo-zasadową krwi i unikać bolesnych skurczów mięśni po wysiłku fizycznym. Potas i magnez pozwala zaś na szybszą regenerację mięśni.

Dla kobiet w ciąży i dzieci

Kobiety w ciąży oraz dzieci w okresie wzrostu mają zwiększone zapotrzebowanie na większość minerałów. Poleca się im picie wód mineralnych, a unikanie źródlanych. Najlepiej wybierać wody średnio lub wysokozmineralizowane, bogate przede wszystkim w magnez i wapń. Zapotrzebowanie na te związki zwiększa się u kobiet w czasie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Kobietom w ciąży i karmiącym odradza się zaś picie wody gazowanej. Nie zaleca się jej także małym dzieciom, gdyż bąbelki gazu, które przedostaną się do nosa mogą powodować u nich podrażnienie śluzówki.

Na kłopoty z trawieniem

Osobom mającym problemy z trawieniem polecane są wody bogate w wodorowęglany. Te zawierające ich powyżej 600 mg/l neutralizują soki żołądkowe i działają przeciwzapalnie. Z tego powodu są zalecane pacjentom cierpiącym na nadkwasotę, refluks i zgagę. Woda zawierają duże ilości wodorowęglanu szybko i skutecznie łagodzi bóle brzucha po posiłkach i ułatwia trawienie. Ich spożywanie nie jest jednak wskazane przy niedokwaśności, zaostrzeniu choroby wrzodowej żołądka i ostrym nieżycie przewodu pokarmowego.

Słabe kości

Mając problemy z częstymi złamaniami warto wprowadzić do swojej diety wody bogate w wapń (ponad 150mg/l), który jest budulcem kości, zębów i paznokci. Wapń odpowiada też za prawidłową czynność serca i układu nerwowego. Jest niezbędny w profilaktyce osteoporozy i chorób nowotworowych. Picie wody bogatej w wapń szczególnie zalecane jest osobom, których dieta uboga jest w produkty mleczne. 1 litr wody wzbogaconej wapniem może dostarczyć go tyle co 2 szklanki wody.

Nadciśnienie

Osoby cierpiące na nadciśnienie muszą bezwzględnie unikać w diecie sodu. Powinny wybierać zatem wodę z małą ilością tego pierwiastka, ale wzbogaconą wapniem i potasem, który reguluje właściwy poziom ciśnienia krwi. Nadmiar sodu w organizmie prowadzi zaś do jego zwiększenia i zwężenie naczyń krwionośnych. Jak wynika z badań, zbyt wysoka zawartość sodu w diecie jest znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Stres i przemęczanie

Dla przemęczonych i zestresowanych idealna będzie woda bogata w magnez (ponad 50mg/l), który uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych w ciele oraz reguluje napięcie mięśni i zmniejsza objawy stresu. Woda bogata w magnez pozwoli szybko doładować akumulatory.

Gdy na dworze upał

W okresie lata, gdy pocimy się intensywniej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość minerałów w wodach, które pijemy. Z potem tracimy elektrolity, które powinny być regularnie uzupełniane. Dlatego gdy na zewnątrz jest gorąco sięgajmy po wody średnio i wysokozmineralizowane. W upalne dni nie wskazane jest picie wody niskozmineralizowanej, która wpływa na „rozcieńczenie elektrolitów”. Powoduje to, że pomimo odpowiedniego nawodnienia może dojść do osłabnięcia.

Red Lychee - Koce i Pledy z Najlepszej Wełny i Kaszmiru
Udostępnij:

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.